Tłumacz

Realizowane programy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Piknik w Dębem kl. IV Drukuj
czwartek, 06 listopada 2014 22:20

23 października uczniowie klasy IV, ich rodzice i wychowawczyni pani Monika Pertek  spotkali się na pikniku jesiennym ?Pieczona Pyra? w Dębem. Do biesiady dołączyła również pani dyrektor, częstując wszystkich czerwoniutkimi jabłuszkami. Mimo obaw pogoda dopisała i choć nie było słońca, wokół ogniska panowała gorąca atmosfera.

Pani Monika postanowiła pokazać swoim uczniom miejscowość, w której spędziła najmłodsze lata i z którą do dnia dzisiejszego jest mocno związana. Na spotkanie zaproszono sołtysa wsi pana Kazimierza Wichra oraz pana Sławomira Łapawę, którzy w niezwykle ciekawy i przystępny sposób przedstawili historię tej małej, ale jakże bogatej w tradycję wsi. Ciekawostką jest, że Dębe ma swój własny sztandar i herb. Czwartoklasiści mogli więc obejrzeć obszerne kroniki, w których udokumentowano dzieje tego miejsca oraz przygotowania do uroczystości 600-lecia, w których uczestniczyła również pani Monika. Uczniów najbardziej zainteresowały zdjęcia pani sprzed ponad dziesięciu lat? Z ciekawością wysłuchali też wiersza jej autorstwa, który został zapisany w kronice.

Po części kulturalnej przyszedł czas na zabawę na boisku leśnym i konsumpcję gorących ziemniaczków prosto z ogniska oraz sałatek przyrządzonych przez uczniów na lekcji wychowawczej. Na zakończenie biesiadnicy odwiedzili plac 600-lecia i zapalili symboliczny znicz pod kamieniem, na którym umocowana jest pamiątkowa tablica z błogosławieństwem Jana Pawła II dla mieszkańców Dębego.

Wszystkim bardzo podobała się wycieczka do Dębego. Takie spotkania służą integracji nie tylko klasy, ale wzmacniają więzi pomiędzy mieszkańcami sąsiednich miejscowości, bo przecież ?tu wszędzie jest moja ojczyzna??